Výběr velikosti

Vybrali jste si barefoot boty, ale nevíte jakou velikost zvolit? Poradíme vám. Stačí si změřit nohy, přidat nadměrek 5–12 mm a vybrat si vhodnou velikost. Vnitřní rozměry boty najdete ve velikostní tabulce u konkrétního modelu.

Jak si správně změřit nohu?

Nejlepší je použít měřidlo PLUS12, ale bude vám stačit i obyčejný papír A4, tužka a pravítko.

1. Postavte se na papír

Položte list papíru na podlahu vedle zdi. Postavte se bosou nohou ke zdi tak, aby se jí lehce dotýkala patou. Ideální je tvrdá rovná podlaha, určitě ne koberec s vysokým vlasem.

2. Vyznačte délku a šířku

Nakreslete čáru v místě, kde končí váš nejdelší prst u nohy. Nemusí to být nutně váš palec. Označte si nejširší část chodidla na levé i pravé straně. Udělejte to samé i s druhou nohou, může mezi nimi být rozdíl. 

3. Změřte délku a šířku

Vezměte si pravítko a změřte délku a šířku chodidla. Délka je míra mezi koncem listu papíru a vyznačenou špičkou. Šířka chodidla je vzdálenost mezi značkami na obou stranách nohy.

4. Přidejte nadměrek

Svou velikost obuvi určíte tak, že k naměřené délce chodidla připočtete trochu místa na prsty a výsledek porovnáte s vnitřní délkou v naší tabulce velikostí. Doporučujeme přidat nadměrek 5 až 12 mm podle typu boty.

Proč potřebují barefoot boty nadměrek?

Při výběru barefoot bot je třeba vzít v úvahu i nadměrek, což je prostor v přední části boty, nezbytný pro správnou funkci nohy při chůzi. Obecně se doporučuje zachovat nadměrek v rozmezí 5–12 mm u dospělých a 9–12 mm u dětí.

Nadměrek se liší podle typu bot:

  • Sandály – ideální je nadměrek asi 5 mm. Při velkém nadměrku můžete zakopávat, při menším vám bude při chůzi chodidlo vyjíždět z boty.
  • Baleríny, mokasíny – tento typ obuvi musí perfektně padnout, aby se při chůzi nevyzouval, ale zároveň nesmí tlačit. Některé modely mají pásek přes nárt, což brání jejich sklouzávání. U těch bez pásku volte nadměrek kolem 5 mm
  • Tenisky, uzavřené šněrovací boty – u těchto bot se můžete řídit obecně doporučovaným nadměrkem, tedy mezi 5 a 12 mm. 

Jak vybrat správnou velikost dětských bot?

Pro výběr velikosti dětských bot můžete nožky přeměřit měřidlem PLUS12 nebo využijte naší šablony. Vytiskněte si jí v měřítku 100% a porovnejte dětskou nožičku s uvedenými rozměry.

Časté dotazy

Jakou velikost si mám objednat?

Změřte si chodidla a vyberte si vhodnout velikost podle velikostní tabulky u konkrétního modelu. Pro dosažení ideálního pocitu barefoot je dobré mít před prsty 12mm mezeru, výjimkou jsou dětské boty, sandály a baleríny. Pokud se pohybujete mezi dvěma velikostmi, měli byste zvolit tu větší, protože barefoot boty mají být trochu volnější.

Jak si změřím nohu?

Chcete-li správně změřit velikost svého chodidla, vezměte si list papíru A4, položte ho na zem a stoupněte si na něj. Tužkou vyznačte nejdelší prst (nemusí to být nutně palec) a střed paty. Nyní můžete hotový nákres snadno změřit od palce k patě. Doporučujeme změřit obě chodidla, může mezi nimi být rozdíl. Pro přesnější měření použijte měřidlo PLUS12

Jak široké jsou boty Groundies?

Boty Groundies nabízí dostatek prostoru a mají širší anatomicky tvarovanou špičku. Abyste si mohli vybrat boty, které vám padnou jako ulité, vyrábíme modely ve třech šířkách: Barefoot+, Barefoot a Regular pro široká, střední a úzká chodidla. 

Je nějaký rozdíl mezi dámskými a pánskými modely?

Rozdíl mezi našimi dámskými a pánskými botami spočívá pouze v rozsahu velikostí. Dámské boty jsou ve velikosti 36 až 43 a pánské modely od velikosti 40 do 47. Mezi dámskými a pánskými modely ve stejné velikosti tedy není žádný rozdíl ve střihu, délce ani šířce.

Jaký je rozdíl mezi střihem Barefoot+, Barefoot a Regular?

Barefoot+ je náš nejširší střih pro milovníky bosé chůze s širšími chodidly, který nabízí nejvíce prostoru v oblasti prstů.

Řada Barefoot je určena pro lidi se středě širokými až užšími chodidly. Špička boty má anatomický tvar, ale je o něco užší než u modelů Barefoot+. 

Řada Regular je určena pro všechny, kteří dávají přednost užšímu vzhledu v oblasti prstů, a přesto nechtějí přijít o dobrý pocit z ultralehké a pružné podrážky. Modely sedí lidem s užšími chodidly.